Románský portál s reliéfem v západním průčelí bývalého cisterciáckého klášterního kostela v Plasích byl nalezen sondou v roce 2004 a definitivně se tak potvrdil jedinečný rozsah zachování původního románského zdiva pod barokními omítkami. Starší bádání (zvláště SHP z roku 1980) totiž předpokládalo, že západní zdivo románského kostela pokračovalo dále k západu a že stávající průčelí je v hmotě plně barokní. Románské kvádry současného zdiva průčelí ovšem byly průzkumem potvrzeny již v roce 1996 a odrytím románského portálu se tak umožnilo otevřít novou etapu poznání stavebních dějin klášterního komplexu v Plasích.
K odhalení románského portálu došlo v průběhu probíhající obnovy klášterního kostela v rámci projektu IROP, financovaným z fondů Evropské unie. Primárním důvodem vynesení barokního vloženého portálu a plošného odhalení románského portálu byla nutnost statického zajištění staršího díla, což bylo využito také k detailní dokumentaci jedinečného díla. Evropský význam nálezu a překvapivá míra jeho zachování podnítily diskusi, jak k dvojici portálu přistupovat, je-li možné a případně jak románský portál prezentovat a jak případně přistupovat k vyjmutému baroknímu portálu. Od počátku snesení novějšího portálu byla přijata ze strany investora, zhotovitelů a památkové péče taková opatření, která umožňují restituci původního hmotového stavu, a tedy navrácení barokního portálu na své místo v průčelí.
Z památkového pohledu složitá a vrstevnatá problematika průčelí kostela a jeho portálů byla zprvu před zahájením projektu IROP řešena na interní vědecké radě odborného náměstka pro památkovou péči NPÚ GnŘ v roce 2018, kde účastnými byla ještě před plným odhalením románského portálu připuštěna možnost jeho prezentace. Rada se usnesla, že bude v rámci realizace ustanovena odborná komise a doporučila rovněž uspořádání odborného kolokvia, nebo konference, na které by byl nález a s ním spojená problematika řešena.
O variantě, zda je z památkového pohledu vůbec oprávněné uvažovat o prezentaci románského portálu v rámci restituce barokní podoby kostela, diskutovala tzv. památkářská komise, kterou jmenoval odborný náměstek pro památkovou péči NPÚ GnŘ. Komise se sešla 10. září 2019 a závěry jednání stvrdila zápisem. Jednoznačně se vyslovila pro variantu hledat možnosti prezentace románského portálu in situ a barokní portál instalovat jako hodnotný artefakt pod kruchtou v interiéru kostela v patřičných souvislostech. Vyskytnou-li se v budoucnu závažné důvody (stav středověkých a barokních polychromií, středověkých omítek, kamene ad.), nevyloučila zároveň zakrytí románského portálu a opětovné navrácení vyneseného barokního portálu. Důvodem pro rozhodnutí hledat možnosti prezentace ze strany komise byly v zásadě dva: umělecký a historický význam nálezu a důvodný předpoklad, že koncepce barokní přestavby kostela počítala s prezentací románského portálu (tvarosloví a rytmizace článků architektury, zachované polychromie na románském portálu ad.) a že by se tedy nevytvářel případnou prezentací ahistorický a analytický koncept.
Po vypracování prvních restaurátorských záměrů pro románský portál (akad. soch. Jan Bradna, Tomáš Váňa) došlo ze strany odborného náměstka NPÚ GnŘ ke jmenování další a již více specializované komise, jež dostala za úkol formulovat obecnou koncepci restaurátorského přístupu a v průběhu realizace vytvářet restaurátorům a památkovému dohledu odbornou pomoc a konzultace. Doposud proběhlo pouze jediné jednání této komise dne 5. prosince 2019. Komise na základě projednávaných materiálů formulovala vstupní teze pro stanovení budoucí koncepce. Zároveň sestavila konkrétní doporučení restaurátorům v přípravě potřebných doplňujících průzkumů a také přípravě dalších materiálů, které jsou součástí zápisu z jednání. Specializovaná komise, cíleně jmenovaná pouze k restaurování románského portálu a zajištění možností jeho optimální a památkově šetrné prezentace, plně navazuje na závěry předchozí „památkářské“ komise, jejíž závěry jsou pro ni závazné. Závěry jednání obou komisí podmínili též obsah odborných vyjádření NPÚ GnŘ k dané problematice a promítly se též do závazných Rozhodnutí krajského úřadu Plzeňského kraje. Doposud byla vydána jen ke statickému zajištění a způsobům prezentace románského a raně barokního portálu a k restaurování barokního portálu a jeho prezentaci.
Specializovaná konference si klade za cíl zhodnotit význam objeveného románského portálu nejenom jako cenné uměleckohistorické památky, ale také ji představit jako složitou problematiku a mimořádnou událost současné památkové péče.