Právě utržené voňavé rajče nebo salát z vlastního polníčku nejsou nedosažitelným snem. Chopte se příležitosti a pěstujte zeleninu ve vlastním balkonovém skleníku. Pokud budete dodržovat následující zásady, sklidíte kromě bohaté úrody i uznání okolí.
1. Posuďte situaci – většina zeleniny potřebuje nejméně 6 hodin přímého slunečního svitu. Bez slunce skleník prostě fungovat nebude. Posuďte, jak dlouho na váš balkon svítí slunce.
2. Rozmyslete se – než se pustíte do nákupu zahradnického vybavení, promyslete si, zda jste na zahradničení připraveni. Zvlášť pokud vám doma umřel i poslední kaktus. V horkém létě musíte rostliny denně zalévat a otevírat skleník kvůli větrání. Péče o balkonovou zahradu vyžaduje aktivní nasazení.
3. Zařiďte skleník – úroda v něm roste rychleji, je bohatější a chráněna před nepřízní počasí. Na svůj balkon zvolte takový skleník, který poskytne rostlinám dostatek světla i prostoru. Možnost ventilace je klíčová pro zabránění přehřívání a nadměrné vlhkosti. Domácím řešením jsou lehké skleníky z polykarbonátu, které se obvykle upevňují k jedné stěně balkonu.
4. Předpěstujte – rostliny s dlouhou dobou klíčení, třeba rajčata, kedlubny nebo papriky, předpěstujte. Použijte malé sadební nádobky a umístěte je na okenní parapet nebo si předpěstované přísady kupte. Vysadit semínka přímo do skleníku se nebojte u salátu, hrášku nebo ředkviček.
5. Pečujte – potěšte svá rostlinná dítka pravidelnou zálivkou, ale nepřemokřete je. V horkém létě nechejte otevřené větrací okénko, aby se zelenina příliš nepřehřívala a ve skleníku nevznikala plíseň. Kontrolujte napadení škůdci a chorobami, braňte jejich šíření.
6. Maximalizujte úrodu – potřebujete vědět, jak uspořádat skleník. Jednoznačnou volbou je menší zelenina a popínavé rostliny. Pro bohatou úrodu zvolte třeba ředkvičky, kedlubny, salát, špenát, polníček. Vhodnými popínavými kandidáty na pěstování jsou okurky, rajčata, papriky, hrášek, fazole.
7. Sklízejte – vaše zahradnické odhodlání a píle se vyplatily a vy kromě dobrého pocitu sklízíte i plody své práce. Na jaře vlastní salát a ředkvičky, v létě okurky, papriky a rajčata a na podzim polníček, špenát nebo listovou petržel. Skleník prodlužuje dobu sklizně. Mezi jednotlivými sadbami půdu pohnojte. Pokud je teplý podzim, dozrají ve skleníku i rostliny, které vysejete teprve na začátku září.
Své zahradnické umění můžete pojmout i úplně jinak a ve svém skleníku na balkoně pěstujte třeba citrusy. Taková soukromá oranžerie zní také lákavě, co myslíte?
A jaké rostliny pěstovat v pergole? Její konstrukce přímo vybízí k využití popínavých rostlin, nemusíte se ale bát ani trvalek zasazených do truhlíků nebo okrasných nádob. Více zjistíte v tomto článku.