Jedním z aktuálních příkladů, kdy firma začala nevyužitý prostor nabízet jako sdílené kanceláře, je jazyková škola Confucius sídlící v Praze. Ta všechny své kurzy přesunula během koronaviru na internet a studenti tak pokračovali ve studiu distančně. Majitelku jazykové školy napadlo, že by byla škoda nechat učebny prázdné. Proto se rozhodla, že osloví ostatní firmy a živnostníky s možností pronajmout si sdílené kanceláře, kde nechybí například prezentační technika nebo recepce.
„Využili jsme, že zde máme kancelářské zázemí a můžeme nabídnout různě velké místnosti, které se liší nejen vzhledem, ale také uspořádáním. Navíc jsme nemuseli nic složitě předělávat. Sami všechny prostory nevyužijeme, ale věříme, že řada lidí bude chtít změnu a místo toho, aby neustále pracovali z domova, přijdou k nám,“ popisuje Lucie Bold, majitelka Confucius Smart Office. V prostorách původní jazykové školy nabízí Lucie Bold sdílené kanceláře od začátku letošního roku. Zájemci si mohou pronajmout jak kancelář, tak jednotlivé pracovní místo, a to už od jedné hodiny.
Školka doplněná o sdílené kanceláře
Coworking může někdy vzniknout i na místech, kde by to člověk úplně nečekal. Příkladem mohou být mezinárodní jesle Cool Little School, které v pražských Dejvicích provozuje Markéta Kmoníčková. Naskytla se příležitost převzít další prostory v domě, kde podniká. Neváhala a vybudovala zde sdílené kanceláře pro aktivní rodiče.
„Naším cílem je vytvořit prostor, kam přijde pracující rodič. Svoji ratolest dá do jesliček, kde se o ni postará profesionální personál a zároveň o pár metrů dál může nerušeně pracovat na svých projektech,“ vysvětluje Markéta Kmoníčková. Prostor v Dejvicích rekonstruovali kvůli vysokým nákladům svépomocí. K otevření dojde v nejbližších dnech.
Kanceláře se budou měnit
Že nejde o ojedinělé případy popisuje i Tomáš Wildt ze společnosti Vihorev Group. Podle něj budeme u komerčních realit v následujících letech svědky velkých změn. „Už nyní můžeme pozorovat, že i velké nadnárodní společnosti netlačí na své zaměstnance, aby chodili pravidelně do kanceláří. Někteří budovy dokonce prodávají a nechávají tak na zaměstnancích, odkud budou pracovat. Vedení zjistilo, že koncept může být funkční a současně dojde k výrazné úspoře nákladů. Zájem o coworkingová centra a sdílené kanceláře tak bude růst. Lidé totiž nevydrží celou dobu sedět doma, “ popisuje Wildt z Vihorev Group.
Uvedené příklady jsou jen ukázkou, k jakým změnám na trhu kanceláří aktuálně dochází. Zejména letos lze očekávat, že menší a levnější kancelářské budovy zažijí větší fluktuaci nájemníků. Obsazenost kanceláří se totiž bude měnit v závislosti na tom, jak se bude lepšit ekonomická stabilita firem a ty tak budou nabírat nové zaměstnance. Prostor pro nové trendy si však určitě na stávajícím kancelářském trhu vybere svoji daň.